Referencje
Marzeniem każdego klubu piłkarskiego, jak i zawodników kopiących piłkę jest posiadanie boiska z bardzo dobrą murawą. Jest to możliwe do osiągnięcia pod warunkiem, że będziemy w stanie dostarczyć trawie odpowiednią ilość wody w określonym czasie.
Tradycyjne metody podlewania trawy za pomocą przenośnych deszczowni, czy też przy pomocy węża nie zabezpieczają w pełni potrzeb wodnych murawy. Metody te, choć wydają się pozornie tanim rozwiązaniem, wymagają jednak dużych nakładów robocizny i nie zawsze gwarantują uzyskanie pożądanego efektu.
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod podlewania, automatyczne systemy nawadniające w pełni gwarantują całkowicie bezobsługowe, precyzyjne dozowanie wody w ilości i w czasie optymalnym dla potrzeb murawy.
Światowym liderem w produkcji tych systemów jest amerykańska firma Rain Bird.
Automatyczny system nawadniający składa się z sieci podziemnych rurociągów, do której na stałe montuje się zraszacze typu pop-up (wynurzalne), wyposażone w elektrozawory i połączone ze sterownikiem, który kieruje pracą całego systemu. Najczęściej stosowany system automatycznego nawadniania składa się z 10 nowoczesnych przekładniowych zraszaczy typu Eagle 950, które rozmieszczone są na obwodzie boiska oraz z 3 zraszaczy Eagle 900 umieszczonych dodatkowo w płycie boiska. Zraszacze mogą być wyposażone w pokrywę ze sztucznej trawy, która dobrze komponuje się z naturalną trawą. Promień zasięgu tych zraszaczy waha się od 24 do 30 m przy ciśnieniu 5,5 bara. Wymagane zapotrzebowanie wody dla tego systemu wynosi 16 m3/h.
Prawidłowo zainstalowany i zaprogramowany system pozwala precyzyjnie dozować wodę, w zależności od potrzeb, z dokładnością do 1 mm wysokości opadu.
Klasyczny system nawadniający może być wykonany też w innej wersji, kiedy dysponujemy mniejszym źródłem wody. Wówczas to stosuje się zraszacze typu 6504 Falcon w ilości 35 szt., zgodnie z zamieszczonym powyżej schematem ich rozmieszczenia.
Lista referencyjna obiektów wyposażonych w automatyczne systemy RAIN BIRD jest bardzo długa.
Obejmuje kilkaset stadionów na całym świecie, w tym siedem prestiżowych obiektów, na których odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Niemczech w 2006 r., z berlińskim Stadionem Olimpijskim na czele.
Inne znane obiekty:
OLD TRAFFORD (Manchester Utd), ANFIELD ROAD (Liverpool FC), Francja: PARC DES PRINCES (Paryż, Saint-Germain), STADE VÉLODROME (Olimpique de Marseille), STADE DE FRANCE (Paryż, Saint-Denis), Włochy: STADIO OLIMPICO (AS Roma, SS Lazio), STADIO DELLE ALPI (Juventus FC Turyn), CENTRO SPORTIVO MILANELLO (AC Milan), IBROX STADIUM (Glasgow Rangers), SANTIAGO BERNABEU (Real Madryt), VELTINS-ARENA (Schalke 04), RHEINENERGIE STADION (FC Köln), COMMERZBANK ARENA (Entracht Frankfurt), AWD ARENA (Hannover 96), WESTFALENSTADION (BVB Borusia Dortmund), FRITZ-WALTER-STADION (1. FC Kaiserlautern), ESTADIO DA LUZ (Benfica Lisboa).
Wśród polskich klubów, które postawiły na jakość, znalazły się: GROCLIN Grodzisk Wlkp., KOLPORTER KORONA Kielce, CRACOVIA Kraków, WISŁA Kraków, LECH Poznań, POGOŃ Szczecin, LEGIA Warszawa, POLONIA Warszawa, SZCZAKOWIANKA Jaworzno, ŚLĄSK Wrocław i wiele innych.
Partnerzy