Przepompownie gazu Jamał - Europa Zachodnia
Eliminacja pyłów - Systemy nawadniające w tłoczniach gazu Jamał - Europa Zachodnia
Jak wiadomo, przez terytorium Polski przebiega trasa gazociągu Jamał - Europa Zachodnia o całkowitej długości 4 tys. km, który łączy Europę Zachodnią ze złożami gazu ziemnego zlokalizowanymi na półwyspie Jamał. Właścicielem inwestycji jest firma EuRoPol GAZ S.A. Nitka biegnąca przez terytorium Polski ma długość około 680 km. Na nitce tej, w odstępie co 150 km, zlokalizowanych jest 5 tłoczni (przepompowni) gazu, których zadaniem jest kompensacja strat ciśnienia gazu spowodowanych oporami przepływu. Budowa pierwszej nitki (docelowo będą dwie) rozpoczęła się w 1996 r., natomiast została sfinalizowana w 2005 r.
Teren tłoczni, której powierzchnia wynosi średnio około 8 - 9 ha, w całości pokrywa trawa.
Zgodnie z wymogami technologicznymi, teren ten musi być nawadniany, aby wyeliminować proces pylenia gruntu, co w zestawieniu z gazem mogłoby być bardzo niebezpieczne.
W latach 2000 i 2001 dostarczyliśmy systemy zraszające dla tłoczni zlokalizowanych w miejscowościach Kondratki i Włocławek. W roku 2005 grupa nawadnianych tłoczni powiększyła się o Ciechanów, Szamotuły i Zambrów.
Powyższe tereny nawadniane są przy pomocy zraszaczy typu 7005, Falcon 6504, 5004 Plus i 3504.
Na jednej tłoczni pracuje około 600 zraszaczy różnego typu. Sterowanie obsługuje rozbudowany do 48 stacji sterownik DIALOG+. Sieć rurociągów podziemnych wykonana z rur PEHD wynosi średnio 10 km dla każdej tłoczni.
Wszystkie przepompownie zrealizowano w oparciu o dostarczone przez firmę BONITA systemy automatycznego nawadniania Rain Bird, w oparciu o projekty przygotowane głównie przez Rain Bird Deutschland.
Przepompownie gazu na gazociągu Jamał - Europa Zachodnia
Partnerzy