pl en

Budowa pól golfowych

Profesjonalny system nawadniania Rain Bird® kluczem do sukcesu.

Powodzenie inwestycji liczonej w milionach złotych, jaką jest budowa pola golfowego zależy od wielu elementów. Podobnie jest z samą grą, jaką jest golf. Oprócz talentu golfisty, nienagannej techniki, mądrej i przemyślanej taktyki gry, doświadczenia oraz dyspozycji psychofizycznej w danym dniu, o wyniku gracza, bez względu na to, czy jest on profesjonalistą, czy też amatorem, decyduje szereg obiektywnych czynników. Jednym z nich jest dobra kondycja pola golfowego wyrażająca się między innymi nienagannym stanem trawy zarówno na tee boxach i fairwayach, a w szczególności na greenach. Walory krajobrazowe i wygląd pola golfowego, na co wpływ ma jego stan techniczny, w dużym stopniu decydują o jego atrakcyjności.

Doceniając istotną rolę wody w zapewnieniu trawie i znajdującym się na polu roślinom odpowiednich warunków do ich wegetacji, należy w sposób kompleksowy zaprojektować i wykonać system nawadniający Rain Bird®. Podstawą dobrego projektu systemu nawadniania pola są założenia uwzgledniające źródło wody, jego wydajność, odległość od pola, jakość wody i jej skład chemiczny. Należy pamiętać o uzyskaniu wymaganych przepisami zezwoleń odpowiednich instytucji, które określają warunki wodno-prawne dla danego obiektu, pozwolenia na budowę itp. System nawadniania wymaga również zasilania w energię elektryczną o odpowiedniej mocy, wynikającej ze specyfikacji technicznej. Stąd nie bez znaczenia jest dostępność tej energii i źródła jej poboru w bliskim sąsiedztwie budowanego pola. Warunki dostawy i poboru energii elektrycznej określają powołane do tego służby, do których należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

Na system nawadniania pola golfowego składają się: źródło wody (np. naturalne  zbiorniki, jak jeziora, rzeki itp. lub studnie głębinowe), naturalne lub sztuczne zbiorniki wody usytuowane na polu golfowym lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, stanowiąc element krajobrazu pola golfowego, są jednocześnie miejscem gromadzenia i poboru wody dla potrzeb systemu nawadniającego (woda czerpana ze studni głębinowej ogrzewa się w zbiorniku do optymalnej dla nawadniania pola temperatury), stacja pomp dostarczająca wodę do systemu (stacje pomp lokalizuje się w specjalnie wybudowanych lub adoptowanych dla tego celu niewielkich budynkach), podziemna sieć rur o różnych przekrojach, rozprowadzająca wodę po całym polu i zasilająca poszczególne zraszacze Rain Bird®. Ilość i sposób rozmieszczenia zraszaczy jest uzależniony od wielkości pola, szerokości fairwayów (jeden, dwa lub trzy szeregi zraszaczy), rodzaju podłoża itp. Woda gromadzona w zbiornikach na polu wymaga często napowietrzania za pomocą aeratorów Otterbine®, które przeciwdziałają powstawaniu alg szkodliwych dla systemu nawadniania i samych roślin. Do zapewnienia sztucznym zbiornikom szczelności i zapobieżenia utraty wody, służą specjalistyczne membrany EPDM Firestone® o wieloletniej trwałości i odporności na zmianę temperatury wody i otoczenia, którymi wykłada się dno tych zbiorników.

System jest uruchamiany i sterowany automatycznie za pomocą specjalistycznego programu komputerowego Rain Bird® pozostającego w gestii managera lub greenkeepera pola. Sieć zraszaczy jest podzielona na sekcje, których praca jest włączana za pośrednictwem sygnału wysyłanego z centralnego komputera do dekoderów Rain Bird® poszczególnych zraszaczy lub do elektrozaworów Rain Bird® odpowiedzialnych za pracę grupy zraszaczy. W zależności od miejsca na polu i obszaru, który ma być nawodniony, stosuje się różne typy zraszaczy o zróżnicowanym zasięgu, zakresie pracy i wydajności. Zraszacze i elektrozawory są połączone z centralnym komputerem podziemną siecią kabli o niskim napięciu za pomocą których jest przesyłany impuls uruchamiający cały system. Zarządzanie systemem może odbywać się na odległość, bezprzewodowo z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej. System może być połączony ze stacją pogodową Rain Bird®, która pozwoli na automatyczne, bez konieczności ingerencji zarządzającego, korygowanie pracy systemu w zależności od warunków atmosferycznych.

Projekt nawadniania pola jest sporządzany na podstawie tzw. master plan, który określa rozmieszczenie w terenie poszczególnych dołków (tee, fairway, green), ukształtowanie terenu, usytuowanie naturalnych i sztucznych przeszkód (bunkry, przeszkody wodne, drzewa i krzewy, itp.). Projektowi systemu nawadniania towarzyszy specyfikacja techniczna, określająca wszystkie parametry (wymagana ilość wody, wydajność źródła wody i pojemność zbiorników, wydajność stacji pomp, wykaz zraszaczy, rur, zaworów i elektrozaworów, kabli, elementów uzupełniających jak złączki itp., moc niezbędnej energii elektrycznej, rodzaj i techniczne wymagania programu zarządzającego komputerowo systemem itp.). Projektując system nawadniania pola golfowego nie należy zapominać o uwzględnieniu potrzeb nawadniania otoczenia domku klubowego, dróg dojazdowych i parkingów.

Profesjonalny system nawadniania oferowany przez firmę BONITA® ma istotny wpływ na wysoką jakość pola golfowego, opłacalność inwestycji oraz optymalizację kosztów jego eksploatacji.

Partnerzy

Rain Bird Hunter Dosatron Nora Rivulis Irrigation Otterbine Astore Aquascape Engineers Palaplast Irritec

Nasza strona, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij